Start Historia

HISTORIA OSP RACIĄŻ

Z zapisków archiwalnych znajdujących się w archiwum wojewódzkim w Bydgoszczy wynika, że w 1913 roku Emil Ankierman - drogomistrz powiatowy - pełniący funkcję nieetatowego Komendanta Powiatowej Straży Ogniowej pomagał organizować na terenie powiatu tucholskiego Ochotnicze Straże Pożarne.

Zorganizował je między innymi w miejscowościach : Cekcyn, Drożdżenica, Śliwice, Raciąż i inne. Stwierdzić należy, że w wielu miejscowościach ówczesnego powiatu tucholskiego istniały Obowiązkowe Straże Pożarne wyposażone przez Gminy w pompy ręczne (sikawki) które przechowywane i obsługiwane były przez miejscowych kowali. Za nie stawienie się na ćwiczenia lub do akcji gaśniczej strażacy byli surowo karani. W związku z tym, powstanie Ochotniczych Straży Pożarnych było wybawieniem ich od obowiązków nałożonych przez zaborcę.

Wybuch I wojny światowej w latach 1914 - 1918 spowodował powołanie wielu strażaków do armii pruskiej co zahamowało działalność tych jednostek do lat 20 - tych.
Jak wynika z powyższego początkiem tworzenia i powołania pierwszych członków założycieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Raciążu jest rok 1913. Natomiast reaktywowanie jednostki po I wojnie światowej nastąpiło na początku lat 20 - tych.

Pierwszymi którzy zajęli się reaktywowaniem Ochotniczej Straży Pożarnej w Raciążu byli: Józef Bucholc i Ksawery Lewandowski. Miejscem przechowywania sprzętu do gaszenia pożaru było zaplecze kuźni której właścicielem był - kowal Stefan Skórcz.
Podstawowym sprzętem do gaszenia pożarów była pompa ręczna (sikawka) o wydajności 200 l wody na minutę. Pompa umocowana była na czterokołowym drewnianym podwoziu i ciągnięta przez konie. Pod koniec okupacjijednostka otrzymała motopompę spalinową o wydajności 800 l/min. marki DKW produkcji niemieckiej. W 1968 roku jednostka otrzymała samochód marki Lublin i została przemianowana z jednostki typu M. - 1 na jednostkę typu S. - 1 (jednostka M. - 1 posiada na wyposażeniu tylko motopompę, a jednostka S. - 1 posiada samochód). Miejsce zużytego samochodu Lublin w 1972 roku jednostce przydzielono samochód marki Żuk typu GLM - 8 oraz motopompę Leopolię. W roku 1988 samochód został wymieniony na nowy, również Żuk typu GLM - 8.
Na uwagę zasługuje fakt, że od 1947 roku funkcję mechanika a od 1968 mechanika-kierowcy pełni bez przerwy do chwili obecnej (stan na 31.12.2002 r.) druh Scheffs Edmund.
Od czasu reaktywowania jednostki do grudnia 2002r. funkcje członków Zarządu pełnili:
Prezesa: Bucholc Józef, Górecki Ignacy, Bucholc Józef (kuzyn założyciela), Werner Anastazy, Walczak Zbigniew, Bucholc Konrad.
Komendanta: Ksawery Lewandowski, Kobus Tomasz (w okresie okupacji) Sampławski Alfons.
Od 1975r. Naczelnika: Zwiefka Józef, Lorbiecki Sławomir.
Do największych pożarów w okresie powojennym w miejscowości Raciąż należy zaliczyć pożar który powstał 3.VII.1952r. Była to niedziela dzień przyjęcia dzieci do I Komunii Świętej. Bawiące się dzieci w stodole rozpaliły wewnątrz ognisko co było przyczyną powstania pożaru w wyniku czego spaleniu uległo 14 gospodarstw.
W latach 70 - tych i 80 - tych przy jednostce działała Kobieca Drużyna Pożarnicza która w zawodach sportowo-pożarniczych uzyskiwała czołowe miejsca. Drużyna startowała na wojewódzkich zawodach sportowo-pożarniczych w Bydgoszczy. Przy jednostce działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Instruktorem i opiekunem sprawującym nadzór nad drużynami jest druh Scheffs Edmund.

Od kilkunastu lat Zarząd jednostki czynił starania dot. Rozpoczęcia budowy nowej strażnicy. Dopiero w 2002 roku Urząd Miejski w Tucholi ustalił miejsce pod budowę strażnicy i przekazał kwotę 5.000 złotych na opracowanie dokumentacji.
Został opracowany projekt pod nazwą: "Projekt budowlany rozbudowy i adaptacji budynku gospodarczego na garaż dwustanowiskowy na działce nr ewid. 448/2 położonej w Raciążu ul. Kasztelańska."
Inwestor: Urząd Miejski w Tucholi Plac Zamkowy 1. Wykonawca projektu mgr Jacek Gabrych.

Źródło: Kronika OSP

Copyright © 2017 Ochotnicza Straż Pożarna w Raciążu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.

Joomla 1.5 templates free, enterprise hosting services.

System : FreeBSD
PHP : 5.6.31